آغاز مرحله اول طرح واکسیناسیون کرونا در نهاوند

بانک های عامل نهاوند ۷میلیارد تسهیلات باقیمانده اشتغال را جذب کنند

ابلاغ اخطار قانونی به مراکز پرنده فروش نهاوند

تجلیل از اقدامات شرکت سیمان نهاوند در حوزه‌ی پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

نهاوند صاحب بازار روز می شود/ عزم شهردار نهاوند برای احداث بازار روز

آژانس تانکرهای تخلیه فاضلاب و لجن کش در نهاوند راه اندازی می شود

تغییرات گسترده در روسای اتحادیه های اصناف نهاوند

اروپایی ها در برجام فقط حرف می زنند و در عمل چیزی نشان ندادند

فعالیت تالارهای نهاوند از سر گرفته شد

کشف ۱۰۵ تن نهاده های دامی قاچاق و احتکار شده در نهاوند

 • کد خبر : 8250

گفتگوی اختصای صدای نهاوند با اولین راننده زن اتوبوس در غرب کشور:

بانوی توانمند نهاوندی اولین راننده زن اتوبوس غرب کشور/حجاب رمز موفقیت من است

صدای نهاوند:
اولین راننده زن اتوبوس در غرب کشور از آرزوهایش گفت و اینکه چگونه با حفظ حجاب و وقار توانست تعریف توانایی زنان و مردان را متحول کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای نهاوند، معصومه زرینی بانوی توانمند و موفق نهاوندی اهل روستای بیان که موفق شد، عنوان اولین راننده زن اتوبوس در غرب کشور را به خود اختصاص دهد مهمان دفتر پایگاه خبری صدای نهاوند بود، تا در گفتگوی جذاب و خواندنی از رسیدن به این موفقیت سخن بگوید و پاسخگوی سوالات خبرنگار صدای نهاوند باشد.

به دنیا که آمدیم چون دختر بودیم برایمان عروسک خریدند و اصلا این عروسک نشان دختر بودن بود و کنارش ماشین و هواپیما و تیله برای پسرها انتخاب می شد. بزرگ هم که شدیم معلمی و پرستاری بهترین گزینه شغلی برای خانم ها و رانندگی، خلبانی و آتش نشانی برای آقایان شغل تخصصی و سازگار با خصلت مردانه شان شد.

شاید عده ای برای اولین بار که زنی را به عنوان راننده اتوبوس دیدند تعجب کردند و حتی ترسیدند که سوار اتوبوسی شوند که یک زن هدایت آن را در دست دارد.

“معصومه زرینی” از آن دسته زنانی است که در نهاوند و منطقه غرب کشور  عنوان تنها زن راننده اتوبوس برون شهری را به خود اختصاص داده است. وی در تاریخ ۱۳۹۳/۱۲/۱۶موفق شد گواینامه پایه یک خود را اخذ کند و آنطور که خودش می گوید طی بیش از ۳۰ سرویسی که از نهاوند به تهران و بالعکس و تهران شمال داشته، حتی یک بار هم جریمه نشده است.

-اولین سوال را از او پرسیدیم چطور شد شما به عنوان یک زن، شغل رانندگی را با توجه این که بسیار سخت و طاقت‌فرساست انتخاب کردید؟

پدرم مرحوم(فرهاد زرینی) سالها راننده اتوبوس تعاونی شماره ۸ بود، مردی که خیلی از نهاوندی ها او را به خاطر اخلاق، تواضع و معرفتش می شناختند، راننده بودن پدرم مرا شیفته و عاشق رانندگی کرده بود آنهم راننده اتوبوس که همه فکر می کنند کار مردان است و زنان شجاعت و توانایی این کار را ندارند به همین علت تصمیم گرفتم دنبال اخذ گواینامه پایه یک باشم البته شغل همسر و برادرم به عنوان راننده اتوبوس علاقمندی و اشتیاق مرا به رانندگی با اتوبوس دو چندان کرد و همین تمایل و همت باعث شد تصمیم قطعی خود را بگیرم.

– آیا قبل از رانندگی اتوبوس، گواهینامه پایه دوم داشتید و رانندگی می‌کردید؟

بله، به علت شور و اشتیاق برای گرفتن گواهینامه پایه یک باید گواهینامه پایه دوم هم می گرفتم البته در آن سالها من گواهینامه B1 را در سال ۱۳۸۶ و B2 را در سال ۱۳۸۸ اخذ کردم و بعد از آن یک خودرو پیکان خریدم.

-از نحوه اخذ گواهینامه پایه یکم خود برایمان بگویید؟

بعد از اخذ دو گواهینامه فوق چون شهرستان نهاوند گواهینامه پایه ندارد به شهرستان ملایر رفتم وقتی افسری که کارهای ثبت نام را انجام می داد فهمید که برای آزمون یاپه‌یکم آمده‌ام، تعجب کرد اما با اعتماد به نفس به وی گفتم، درست است من آمده ام برای اخذ گواهینامه پایه یکم ثبت نام کنم و بعد کار مرا انجام داد.

اولین رانندگی اتوبوس را چه زمانی انجام دادی واکنش و رفتار ماموران پلیس راه و مردم  با شما چگونه بود؟

اولین تجربه رانندگی من با اتوبوس در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۱ از نهاوند به تهران انجام شد البته در این سفر همسرم که راننده اتوبوس بود در کنارم بود.در اوایل کار مردم و حتی ماموران پلیس راه  بسیار تعجب می‌کردند که زنی را پشت فرمان اتوبوس می‌دیدند، زن راننده اتوبوس بودن برای مردم عجیب و باور نکردنی بود بعد از مدتی رفت و آمد من با اتوبوس در مسیر نهاوند-تهران و بعد شمال کشور، مساله بسیار عادی شد. 

خانم زرینی برایم می گوید که مسافرانش همیشه او را تشویق می کنند و به او به دیده احترام می نگرند و می گویند باعث افتخار است که می بینیم یک زن برای تامین معاش خانواده اینچنین با یک شغل بظاهر مردانه دست و پنجه نرم می کند. او می گوید: برخی مسافران مرد با دیدن من می گویند برای ما که مرد هستیم هدایت یک سواری کار سختی است . شما چطور این ماشین سنگین را کنترل می کنید.و حتی خیلی از مردم برای اینکه رانندگی یک زن را با اتوبوس ببیند مشتاق بودن با اتوبوسی که من راننده آن بودم مسافرت کنند.

-رانندگی با احتیاط، اما سریع

حتما شما نیز بارها این جملات راشنیده اید که زنان بااحتیاطتر از مردان رانندگی می کنند و بیشتر از آنها به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی پایبند هستند. معصومه زرینی هم از این قاعده مستثنا نیست، چون علاوه بر خود، جان بیش از ۳۰ مسافر دیگر نیز در دستان اوست.

-پیش رانندگان مرد کم نمی آورم

زرینی برایمان می گوید که نه تنها از رانندگی در جاده نمی ترسد، بلکه وقتی در مواردی پیش آمده که اگر احیانا راننده مردی صرفا به این دلیل که او یک زن است و زنها هنگام رانندگی کمی اضطراب و ترس دارند، قصد ایجاد مزاحمت هنگام رانندگی را داشته باشد، با نوع رانندگی اش او را متوجه اشتباهش می کند. او می گوید: هنگام رانندگی در جاده سعی می کنم تمام حواسم به رانندگی باشدهر حال اگرچه آنقدر سفر کرده ام که دیگر جاده را مثل کف دست می شناسم ، اما هیچ وقت سعی نمی کنم حتی با رانندگان معدودی که در راه قصد مشکل تراشی دارند، کل بیندازم ، بلکه می کوشم با خونسردی از آنها عبور کنم . این طوری هم آنها را متوجه خطایشان می کنم ، هم آب توی دل مسافرانم تکان نمی خورد.

-چرا بعنوان راننده نمونه استان همدان در سال جاری انتخاب و معرفی شدی؟

برای انتخاب راننده نمونه ملاک های وجود دارد مانند نداشتن جریمه و نمره منفی، رضایت مسافران، تسلط کامل بر رانندگی و …که من تمام این شرایط و ملاک های را دارا بودم به همین علت بعنوان راننده نمونه انتخاب و معرفی شدم.

 رانندگی با چادر برای شما سخت نیست؟

حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت و حفظ زینتهای ارزشمند بانوان و تأمین امنیت فردی و اجتماعی و تکریم انسانیت و شخصیت آنان است.زرینی که همیشه با چادر دیده می شود حتی در هنگام رانندگی با اتوبوس می گوید: برای من به لحاظ سبک و سیاق خانواده ام چادر چیز غریبی نبود. و من واقعا چادر را دوست داشتم. این سوالی است که خیلی ها از من می پرسند. من یا چیزی را انتخاب نمی کنم یا اگر انتخاب کنم تمام قد پایش می ایستم. اما چادر تنها چند متر پارچه نیست. باید حرمت آن نیز حفظ شود.من همه جا با این پوشش می روم و سعی می کنم جلوتر از پوشش، حیا را حفظ کنم. چون اگر حیا وجود نداشته باشد، پوشیدن چادر هیچ فایده ای ندارد».

به هر روی منشاء و لازمه پیدایش هر فعل و حرکتی در جامعه انگیزه و شدت علاقه و خاستگاه فعالیت انسانی است و نیازها و علائق اجتماعی انسان در ایجاد پدیده های اجتماعی اعم از مفاهیم، ابزارها و ساختارها نقش عمده ای دارد.
 
علایقی که می تواند انسان را در اوج ناباوری در جایگاههایی فراتر از تصور ببرد.
 

 

 

 

همین الان می توانید عضو شبکه پایگاه خبری صدای نهاوند در تلگرام شوید. عضویت در شبکه تلگرام

 1. شهروند درجه 1نهاوند گفت:

  احسنت بانوی توانمندنهاوند.که با پشتکار برای اولین بار این مهم را در استان همدان و غرب کشور به خود اختصاص داده اید.همیشه سفربی خطر و امنی داشته باشید.؟/لطفا زیر ساخت ها را برای شهروندان نهاوند فراهم نمایید./نهاوند شهر برترین اولین ها و مرکز ایالت غرب ایران

 2. ماشاالله زرینی گفت:

  خسته نباشی بانوی قهرمان

 3. علی گفت:

  خداقوت بانو

 4. محمد تابش گفت:

  خدمت بانوی محترم سرکارخانم زرینی
  دخترم خسته نباشی
  خدارحمت کند پدرت را شادروان (فرهادزرینی)
  من با پدرشما همکاربودم
  باعث افتخارماست امیدوارم همیشه درزندگی موفق
  باشید خداوندنگهدارشما باشد

 5. Solgi گفت:

  آفرین
  بسیار جالب بود

 6. همشهري گفت:

  درود بر شما

*

code

 • عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
 • از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود .

خبرگزاری صدای نهاوند

پشتیبانی سایت توسط کارپوش