مجوز احداث مغازه های تجاری آموزش و پرورش نهاوند سال ها بلاتکلیف مانده است

هر دو بیمارستان نهاوند دارای سی تی اسکن شدند

نهاوند، قطب سیب درختی با کیفیت اعلا می‌باشد

معاون وزیر مسکن کشور از پروژه احداث مسکن ملی نهاوند بازدید کرد

۷۲ درصد مسکن روستایی نهاوند نوسازی شده‌ است

دفاتر خدمات ارتباطی نهاوند کانون ازدحام جمعیت/ موج چهارم کرونا در راه است

باند سارقان منزل نهاوند در دام پلیس

۱۰ طرح مخابراتی دهه فجر امسال در نهاوند به بهر ه برداری می رسد

جبهه اصلاحات تا سال ۸۸ اعتبار داشت/ هر کس از سران فتنه حمایت کند باید با آن برخورد شود

شرکت سیمان نهاوند بیش از ۱۵۰ هزار تُن سیمان به مناطق سیل زده اهدا کرد

  • کد خبر : 10968

صدای نهاوند:
هنوز شهر سلوکی نهاوند در زیر خروارها خاک انباشته شده و پنهان مانده، احیا و باززنده‌سازی این شهر پر از رمز و راز تاریخی- فرهنگی از اهمیت دوچندان برخوردار است که برای این امر نیازمند مطالعات و پژوهش‌های کارشناسانه فعالیت‌ها، کاوش‌های کوتاه‌مدت و درازمدت باستان‌شناسی و ایجاد گنجینه‌ای برای عرضه و نمایش داده‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی هستیم.

به گزارش صدای نهاوند، احیای این شهر جلب حمایت مقامات میراث فرهنگی کشور و استان و شهرستان را به منظور شناسایی و فعالیت‌های باستان‌شناسی می‌طلبد و ضروری است چرا که نجات آن می‌تواند به برندی جهانی در جذب گردشگر تبدیل شود اما ادامه کاوش‌ها در این منطقه در حال حاضر در صف تأمین اعتبار قرار دارد و همچنان چشم‌انتظار روزهای روشن است.

براساس بررسی‌ها تا کنون سه فصل کاوش در منطقه دوخواهران نهاوند و یا همان معبد سلوکی انجام شده و آثار مختلفی مانند سرستون‌ها، پایه ستون‌ها و کتیبه و الهه‌های مربوط به دوره سلوکی در این منطقه کشف شده اما برای روشن شدن این موضوع و کشف معبد نیاز به کاوش فصل چهارم است که نیاز به تأمین اعتبار دارد.

انجام سه فصل کاوش برای یافتن معبد لائودیسه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند به خبرنگار ایسنا گفت: کشف تنها معبد سلوکیان در محله دوخواهران نهاوند با نام لائودیسه که می‌تواند میراث فرهنگی نهاوند را متحول و جهانی کند و بعد از سه دوره کاوش به مرحله نهایی رسیده، به سبب کمبود اعتبار معطل مانده است.

محسن جانجان افزود: پس از کشف آثاری ارزشمند از محله دوخواهران و چند فصل کاوش در این سال‌ها، در سال ۱۳۲۷ به شماره ثبت ۳۷۴ به فهرست آثار ملی پیوست که علت ثبت این منطقه کشف کتیبه به خط یونانی در ۳۲ سطر بر روی قطعه‌سنگی به ابعاد ۴۶ در ۸۵ سانتیمتر مربوط به  انتیوخوس شاه سلوکی به تاریخ ۱۹۳ قبل از میلاد است.

وی با بیان اینکه برای آغاز کاوش فصل چهارم نیاز به تأمین اعتبار است و هنوز اعتبار کافی برای ادامه کاوش‌ها تخصیص نیافته، تصریح کرد: کشف این معبد می‌تواند باعث تحول در صنعت گردشگری نهاوند و حتی کشور شود که برای ادامه عملیات حفاری و کشف نهایی معبد لائودیسه شهرستان نهاوند، یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است که برای تأمین اعتبار حمایت مسئولان را می‌طلبد.

فصل چهارم کاوش یک میلیارد اعتبار می‌خواهد

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نهاوند با اشاره به اینکه تا کنون هزینه زیاد برای کاوش در این منطقه انجام شده است، بیان کرد: برای انجام فصل چهارم کاوش نیاز به یک میلیارد تومان اعتبار است.

وی عنوان کرد: اگر اعتبارات استانی و ملی مناسبی برای کاوش و تملک منازل مسکونی در این منطقه تخصیص یابد بی‌شک شهرستان نهاوند و ایران در کانون توجه رسانه‌ها و گردشگران خارجی و اروپایی قرار می‌گیرد اما متأسفانه چندین دهه است که به‌صورت مقطعی کارهای کاوشی انجام می‌پذیرد و بعد هم به علت کمبود اعتبارات کار متوقف می‌شود.

جانجان با بیان اینکه در سه مرحله کاوش در سال‌های ۸۴، ۹۰ و ۹۱ تا کنون برای کشف معبد لائودیسه داشتیم و به نتایج قابل قبولی هم رسیدیم، ادامه داد: مرحله عملیات گمانه‌زنی به سرپرستی دکتر رهبر، استاد دانشگاه تهران انجام گرفت که ادامه آن به علت تراکم منازل مسکونی میسر نشد و برای مشخص شدن این معبد یک فصل کاوش لازم است تا محل بود یا نبود معبد مشخص شود که آن هم نیاز به تأمین اعتبار دارد.

وی درباره نتایج حاصل از گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در منطقه دوخواهران اینکه یکی از اولویت‌های اصلی این شهرستان پیگیری‌های لازم به منظور شناسایی و کشف معبد لائودیسه است، افزود: طی گمانه‌زنی‌ های انجام گرفته آثاری از دوره سلوکیان کشف شد اما تراکم خانه‌ها و خیابان‌های منطقه امکان گمانه‌زنی بیشتر را نداد با این وجود کشف مقادیری سفال دوره سلوکیان و ۱۱ سکه نقره دوره اشکانی توسط هیئت باستان‌شناس نشان داد که معبد در این منطقه واقع شده است.

خانجان با بیان اینکه برای فصل چهارم و نهایی کاوش در این منطقه با برآوردهای صورت گرفته مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز برای خرید چند خانه و ادامه حفاری آن درنظر گرفته می‌شود که این اعتبار از سوی مسئولان مربوطه می‌تواند به کشف یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی موجود در منطقه بینجامد.

ضرورت تعیین تکلیف نهایی وضعیت معبد

وی همچنین به ضرورت تعیین تکلیف نهایی وضعیت معبد اشاره کرد و گفت: با توجه به اقداماتی که طی چند مرحله عملیات حفاری و گمانه‌زنی در منطقه انجام شده ، لازم است این بنای تاریخی تعیین تکلیف شده و از سوی دیگر نیز وضعیت منازل مردمی که در حاشیه این بنا زندگی می‌کنند، مشخص و نهایی شود و هر کس بخواهد در این منطقه ساخت‌وسازی انجام دهد بر طبق ضوابط انجام دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نهاوند در ادامه به طرح‌های اجرا شده برای رونق گردشگری شهرستان اشاره کرد و گفت: به منظور ساماندهی مراکز گردشگری شهرستان نهاوند، در چهار سال گذشته ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار به این شهرستان اختصاص یافته و هزینه شده است.

وی با بیان اینکه سراب‌های گاماسیاب و گیان ۲ مرکز عمده گردشگری این شهرستان به حساب می‌آیند که در چهار سال گذشته ۲ میلیارد تومان اعتبار برای آنها از محل منابع استانی هزینه شده است، اظهار کرد: ساماندهی این سراب‌ها شامل نصب سکو، آلاچیق، احداث سرویس‌های بهداشتی و تعمیر ساختمان، ایجاد روشنایی و پارکینگ بوده که باعث جذب گردشگر زیادی به شهرستان شده است.

جانجان یادآور شد: همچنین در چهار سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان برای بهسازی راه ارتباطی بام نهاوند اختصاص یافته و ۵۰ میلیون تومان نیز صرف روشنایی آن شده است.

تهیه از: عذرا جهانیان، خبرنگار ایسنا

همین الان می توانید عضو شبکه پایگاه خبری صدای نهاوند در تلگرام شوید. عضویت در شبکه تلگرام

  1. شهروند ایالت نهاوند گفت:

    به نظرمن این تنها یک معبد نیست و یک شهر است که کل منطقه دوخواهران و پای قلعه را شامل می شود و برای کشف کل شهر سلوکیان که میراث ایران و یونان است باید شهردای و فرمانداری جمعیت را به شهرک های دیگر یا شهرک جدیدالاحداث منتقل کند.تا لائودیسه کشف شود.که موجب برکات زیادی برای ایالت نهاوند و کشور ایران می شود.

  2. حامد گفت:

    ۲ میلیارد خرج کردن هنوز هیچ تغییراتی ندادن …اون شما اونم سراب کیان برید نگاه کنید ..چهار تا صندلی سیمانی ۲ میلیارد..خیلی حرفه ها

*

code

  • عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
  • از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود .

خبرگزاری صدای نهاوند

پشتیبانی سایت توسط کارپوش